02
سپتامبر

برنامه‌ریزی برای توسعه زنجیره تولید متانول

به گزارش خبرنگار مهر، جلیل قسامی در نشستی خبری با بیان اینکه گاز تولید شده از منطقه پارس جنوبی را که اکنون در تولید آن از قطر پیشی گرفته ایم باید به ارزش افزوده تبدیل کنیم، گفت: برای تولید متانول قرار بود شریک خارجی داشته باشیم اما محقق نشد. در حال حاضر در بسیاری از کشورها، شاخص توسعه ، مصرف متانول آن کشور است چرا که این محصول ارزش بالا و زنجیره تولید و مصرف گسترده ای دارد.

وی یکی از کاربردهای متانول را در صنایع کف پوش، لوازم آرایشی و حتی سوخت در برخی کشورهای اسکاندیناوی عنوان کرد و گفت: نرخ بازگشت سرمایه تولید متانول ۳۶.۶ درصد است. این در حالی است که احداث واحد متانولی در این منطقه براساس لایسنس شرکت کازاله سوئیس است این در حالی است که میزان تولید متانول در این واحد تولیدی به صورت روزانه ۵ هزار تن و در سال هزار و ۶۵۰ هزار تن است.

این مقام مسئول کل بودجه در نظر گرفته شده برای احداث این واحد متانولی را ۴۶۲ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: از این میزان ۲۵۰ میلیون یوروی آن سفارش گذاری شده است و بسیاری از تجهیزات مورد نیاز برای این واحد خریداری و کارگزاری شده است و روند تهیه تجهیزات به طور کلی مطلوب است. البته بخشی را که توان تولید در داخل وجود داشته از بخش داخلی و در سایر بخش ها که امکان تولید در داخل وجود نداشت، از بهترین کمپانی های خارجی، تجهیزات را تهیه کرده ایم.

قسامی میزان تولید متانول کل کشور را ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن دانست و تصریح کرد: از این میزان ۳۰۰ هزار تن به مصرف داخلی می رسد و ۸ میلیون تن نیز روانه بازارهای صادراتی می شود.

گفتنی است میزان تولید متانول چین، ۶۰ میلیون تن از طریق بخش داخلی چین و ۱۰ میلیون تن از طریق واردات است. البته چین متانول خود را از زغال سنگ تهیه می کند که آلایندگی بالایی دارد و همواره تحت فشار نهادهای زیست محیطی است. چرا که امکان تهیه خوراک گاز متان برای تولید متانول برای چین دشوار و گران است. بنابراین ایران بازار صادراتی مطلوبی در چین در بخش متانول دارد.

وی میزان ارزش افزوده تولیدی متانول را تا ۲۰ برابر عنوان و تأکید کرد: در نهادهای بالادستی برنامه ریزی های جدی برای توسعه زنجیره ارزش متانول در حلقه های بعدی این حوزه وجود دارد.

این مقام مسئول زمان افتتاح این واحد متانولی را شهریور ۱۴۰۰ اعلام کرد و توضیح داد: میزان خوراک مصرفی متان این مجموعه در روز ۴ هزار مترمکعب است و تمامی محصول تولیدی صادر می شود. این در حالی است که کاتالیست اولیه مورد استفاده در این مجموعه از بخش داخلی کشور و تمام کاتالیست ثانویه مورد استفاده در این بخش از چین تهیه می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، خوراک گاز متان مورد استفاده در واحدهای متانولی کشور با یارانه دولتی در اختیار تولید کنندگان آن قرار می گیرد که همین امر موجب بالا بودن نرخ بازگشت سرمایه متانول است و به گفته کارشناسان علت عدم توسعه زنجیره های بعدی متانول، عدم پرداخت یارانه در خوراک است که موجب می شود متانول به عنوان یک محصول خام صادر شود و در حقیقت از یارانه دولتی به نفع خریداران خارجی استفاده می شود.

کد خبر 4792910