11
آگوست

هشدار کارشناسان آمریکایی درباره ضدعفونی کننده های حاوی متانول

به گزارش بهداشت نیوز،”انجمن مراکز کنترل سموم” آمریکا اخیرا نسبت به مصرف مواد ضدعفونی کننده دست که حاوی متانول (متیل الکل) هستند، هشدار داده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا نیز پیش از این هشدار داده بود که برخی از مواد ضدعفونی کننده دست به متانول آلوده هستند.

با توجه به نیازی که اخیرا به علت شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا ایجاد شده، شمار زیادی از مردم به دنبال اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده برای خود هستند که البته در برخی موارد تقاضای بالا از سمت مشتریان، منجر به سودجویی هایی از فضای کرونایی شده است.

صحبت از دو محلول به نام اتانول و متانول است که ظاهرا تنها تفاوتشان در حروف اول نوشتاری آن هاست ولی در باطن یکی از آن ها سمی و آسیب رسان و دیگری با درصد خاصی از غلظت می تواند درجهت ضدعفونی کردن دست ها استفاده شود.

اتانول یا الکل اتیلیک در واقع با تغییر دادن پروتئین و حل کردن چربی، میکرو ارگانیسم های آن ها را از بین می برد. البته این عمل فقط در برابر باکتری ها و ویروس ها و قارچ ها مؤثر است.

این در حالیست که متانول در بین الکل ها، ضعیف ترین خاصیت میکروب کشی را دارد و لذا به ندرت بدین منظور استفاده می شود. علاوه براین، متانول ترکیبی است که وقتی از طریق پوست جذب شود یا به صورت خوراکی مصرف شود، می تواند مسمومیت زا باشد. همچنین مصرف آن به شکل خوراکی ممکن است جان فرد را به خطر اندازد.

این ماده سمی همچنین ممکن است فرد را دچار نابینایی کند چرا که می تواند به اعصاب چشمی آسیب بزند.

به گفته کارشناسان، بسته به غلظت متانول و میزان جذب آن ممکن است بیمار با علائمی همچون حالت تهوع ، استفراغ و درد شکم مواجه شود. از دیگر علائم می توان به سردرد، احساس گیجی و سرگیجه اشاره کرد.

مواد ضدعفونی کننده آلوده به متانول ممکن است حاوی مقادیر مختلفی از متانول باشد به این مفهوم که برخی از آنها به شدت سمی است و ممکن است فرد به کما رفته، دچار مشکلات تنفسی، تشنج، نابینایی و حتی مرگ شود.